Sıkça Sorulan Sorular

Diyetisyenlere En Çok Sorulanlar

İdeal Kilo Kaybı Ne Olmalı ?

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbid obez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Vücut Ağırlığım Normal Mi ? Kilo Vermem Gerekiyor Mu ?

İdeal vücut ağırlığını belirlemek için farklı yöntemler kullanılabilir.
*Vücut yağ ölçümleri,
*Bel çevresi veya bel/kalça oranı,
*Beden kitle indeksi (BKİ)
Beden kitle indeksi: Vücut ağırlığınızı (kg) boyunuzun metrekaresine böldüğünüzde bulunan sonucun değerlendirilmesidir. Buna beden kitle indeksi denir. Klinikte en sık kullandığımız yöntemdir.
Sınıflama BKİ
__________________________
<19 Zayıf 19- 24.9 Normal 25- 29.9 Hafif Şişman >30 Obez- Şişman

Günde Kaç Öğün Beslenmeliyim ?

Tüketilecek öğün sayıları kişinin yaşam tarzı ve var olan hastalıklarına göre değişmekle birlikte, günde 3 ana ve 2-3 ara öğün yapılması kan şekeri dengesi açısından önemlidir. Öğün atlama veya aç kalma durumlarında kan şekerimiz düşecek ve bir sonraki ana öğünde normalden daha fazla besin tüketmemize neden olacaktır. Bu nedenle güne mutlaka kahvaltı ile başlamalı ve 2,5 – 3 saat ara ile yapacağımız ara öğünlerimizi ihmal etmemeliyiz.

Bölgesel İncelme Sağlayan Diyet Var Mı ?

Maalesef ki özel olarak basen incelten, göbek eriten spesifik bir diyet veya mucizevi bir besin yok. Bölgesel incelme tamamı ile vermiş olduğunuz kilolar ve bunların bölgesel dağılımlarına göre şekillenen bir durumdur. Özellikle belirli bir bölgede incelme sağlamak istiyorsanız dengeli bir beslenme programı ile birlikte bölgesel incelme odaklı bir spor programına başlamanız size fayda sağlayacaktır.

Neden 1.5 ? 2 litre Su içmek Zorundayım?

İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe sudur. Vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşmuştur. Su yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması, vücut ısısının denetimi için gereklidir.