İstanbul Diyetisyen

Sağlıklı bir kişi ruhsal, bedensel ve zihinsel olarak tam bir iyilik durumunu yaşamaktadır. Sağlıklı beslenme hem bedensel hem zihinsel hem de ruhsal açıdan iyi hal durumunda olunmasını sağlayan en etkili faktörlerden biridir. Sağlıklı beslenerek sağlık kriterini yükseltebilir ve her açıdan vücut gelişimini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme vücudun ihtiyaçları doğrultusunda vücudun tüm değerlerine uygun gıda tüketimi demektir. Bu nedenle, kişinin sağlığı, cinsiyeti, yaşı ve birtakım rahatsızlıkları sağlıklı besleme kriterlerinin değişmesine neden olabilir. Özellikle yetişkin bireyler ile küçük yaştaki çocukların yiyecek konusunda gereksinimleri aynı olmamaktadır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaların uygun şekilde, gerektiği kadar tüketimi sağlıklı beslenme adını almaktadır. Beslenme şeklindeki değişmeler, yanlış beslenme, yağlı ve protein açısından yetersiz gıdalarla beslenme, fast food yiyecekler zamanla kişilerde yeme bozukluklarına neden olarak, kilo ile ilgili birtakım problemlere neden olabilmektedir. Tüm beslenme, kilo, yeme bozukluğu ve mesleki durumların söz konusu olduğu beslenme tedavilerinde diyetisyen hekimler devreye girmektedir. Diyetisyen hekimler genel olarak kişisel yeme bozukluklarına karşı beslenme tedavisi uygulayarak kişilerin hem kilo olarak ideal kilolara kavuşmalarını sağlamakta hem de sağlık açısından uygun beslenme kriterlerini kişilere aşılamaktadır.

Diyetisyen Hekimlerin Sağlık Açısından Görevleri

Diyetisyen hekimler genel olarak kişisel beslenme uzmanlarıdır. Her kişinin vücut ağırlığı, beslenme şekli, cinsiyeti, yaş aralığı ve vücut yapısı farklı olduğu için beslenme konusunda diyetisyenler, kişilerin tüm kriterlerini göz önünde bulundurarak sağlıklı beslenme şekline yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, diyetisyen hekimlerin öncelikli görevi; kişilerin tüm vücut kriterlerini değerlendirerek, uygun beslenme koşullarında kişilere destek olmaktır. Bu nedenle, kişilerin hem beslenme şekillerinin kontrol edilmesinde hem de sağlıklı beslenme şeklinin kazandırılmasında diyetisyenlerin rolü oldukça büyüktür.

Gerektiğinde kişilerin tüketmesi ve tüketmemesi gereken konularda yardımcı olarak ideal beslenme koşullarının sağlanmasında etkili olmaktadır. Vücut sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan diyetisyenler, büyük şehirlerin imkanları nedeniyle metropol şehirlerde daha fazla bulunmaktadır. Başta İstanbul diyetisyen hekimlerin en fazla bulunduğu il olmakla birlikte ülkemizde beslenme probleminin görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından da pek çok devlet hastanesinde de diyetisyenler görev almaktadır.

Diyetisyenlerin Görev Alanları

Her yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığına göre görev alanları değişebilen diyetisyen hekimler kişisel olarak, beslenme tedavisi, çocuk beslenmesi, yetişkinlerde yeme bozukluğu ya da obezite gibi rahatsızlıkların tedavisinde görev almaktadırlar. Bunların yanı sıra hamile ve meslek gruplarına uygun şekilde gıda tüketim kontrolleri de yapan diyetisyenler kişilerin hem sağlıklı beslenmeleri için hem de ideal kiloda kalabilmeleri içi uygun beslenme alışkanlıkları da kazandırmaktadır. Ayrıca, diyabet ve kalp, damar rahatsızlıkları taşıyan kişiler de yemek tüketimlerini de düzenleyerek bireylerin sağlıklı ve ideal kiloda kalmalarına yardımcı olurlar.

Özellikle, ülkemizde büyük bir problem haline gelen büyük bir sorun haline gelen ve çocuk yaşta başlayan obeziteye karşı sağlıklı beslenme ile ilgili pek çok görev tanımları bulunmaktadır. Bu problemlerden herhangi birine sahip olan kişiler derhal bir diyetisyenden yardım alarak, tüketim kriterlerinde sağlıklı beslenmeyi hedef almalıdır. Devlet ya da özel hastanelerin ilgili birimlerinde görev alan diyetisyenler sağlık açısından oldukça uzman hekimlerdir. Özellikle bayan diyetisyen hekimler arasında Sedef Olcay alanında göstermiş olduğu uzmanlık derecesi ve görevleri ile sağlıklı beslenme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

 Diyetisyen Sedef Olcay Kimdir?

Sedef Olcay, Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden birinci olarak mezun olmuş, yaşının genç olmasına rağmen oldukça bilgili ve alanında uzman bir diyetisyendir. Görevinde göstermiş olduğu üstün başarının yanı sıra sağlıklı beslenme ile ilgili edindiği sertifika ve pek çok sempozyum görev alanını daha da genişletmesini sağlamıştır. 2015 yılında mezun olan diyetisyen şuan için yüksek lisansına devam ederek, uzmanlık derecesini daha da artırmaktadır.

Görev alanları arasında başta çocuk ve yetişkin sağlıklı beslenmeyi korumak olmak üzere sporcu beslenmesi, çocuk-odoleson beslenmesi, hamilelik döneminde gerekli olan sağlıklı beslenme ile bunun yanı sıra emziren anneler için beslenme şartlarına kadar pek çok sağlıklı beslenme koşullarının korunması üzerine hizmet vermektedir. Kurumsal beslenme danışmanlığı da yapan Sedef Olcay yeme bozuklukları ile ilgili tüm problemlerin çözümünde uzman diyetisyen olarak görevini sürdürmektedir. İstanbul Özel Aile Hastanesinde görevine devam eden Sedef Olcay ile ilgili tüm bilgiye ve istenilen randevu olanaklarına hastane aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Kendi Kalemimden

Sağlıklı beslenmeye dair her şey burada
Evde kaldığımız ve hareketimizin minimumda anne yemeklerinin ise maksimumda olduğu şu günlerde ilk dikkat çeken, artan bölgesel yağlanmalarımız oluyor. Birçoğumuz büyük bir karamsarlık ve mutsuzluk bulutu içinde yaşıyoruz, ne yazık ki buradan çıkış yolu olarakta yiyecekleri, özellikle de karbonhidratları kullanıyoruz. Gerek sosyal medyada olan ekmek ve pide yapma yarışları, gerek bağışıklığım düşmesin diye fazladan aldığımız...
Read More
Yeşil çay gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olmakla birlikte sağlığımıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve çeşitli bitki bileşikleri ile doludur. Bakalım bu mucizevi bitki bizleri kilo verirken nasıl destekliyor?  Yağ Kaybetmemize Yardımcı Olabilecek Maddeler İçeriyor  Yeşil çayın bileşiklerinden biri kafeindir. Kafein ise yağ yakımına yardımcı olduğu ve çok sayıda çalışmada egzersiz performansını artırdığı bilinen bir uyarıcıdır....
Read More
Birçoğumuzun başının belası olan, ödem o ödem, kemiklerim iri benim gibi cümlelerin arkasına gizlenmiş fazlalık kilolarımız… Bir mucize olsa da sabah kalktığımızda hepsi gitmiş olsa ya da bir iksir bulunsa ve içtiğimizde istediğimiz bedene kavuşabilsek. Maalesef ki böyle mucizeler yok ama bu konuda bize yardımcı olabilecek mucize besinlerimiz var. Bakalım bu besinler nelermiş ? YUMURTA...
Read More