ÇİKOLATASIZ ASLA

Kalp sağlığımızı desteklediği ve ömrün uzamasına yardımcı olduğundan son yıllarda ciddi bir üne kavuşan çikolata birçoğumuzun favori besinleri arasında yer alıyor. Tabi ki faydası sadece kontrollü tüketildiğinde gerçekleşiyor.

Mutlu ederken kalbimizi de koruyor

Yapılan araştırmalar düzenli ve doğru miktarlarda tüketilen çikolatanın kalp-damar hastalıkları, diyabet ve metabolik sendrom gibi kardiyo-metabolik bozuklukların riskini azalttığını belirtiyor. Ayrıca vücuttaki endorfin ve seratonin salgısını arttırarak mutluluk hissi oluşmasına yol açıyor. Bu özelliğinden dolayı uzmanlar da meditasyon için çoğu zaman çikolatayı önerebiliyor.

Güçlü bir antioksidan kaynağı

İçerdiği flavanoller ve polifenoller ile antioksidan özellik gösteren çikolata bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek kansere karşı vücudumuzu koruyor. Aynı zamanda flavanoid bileşenlerin yaşla birlikte artan hafıza problemlerine de faydalı olduğu bulunmuş. Çikolatanın içerisinde bulunan bir başka madde olan teobromin de diğer antioksidanlarla birlikte hipertansiyon, insülin direnci, yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı ve bununla ilgili kalp-damar hastalıkları riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalarla da günde 6 gr çikolata yemenin kalp krizi ve inme riskinin % 39 azalttığı ispat edilmiş.

Kakao oranı önemli

Çikolatadaki kakao oranı arttıkça sağlık üzerine olumlu etkileri de artıyor. Özellikle % 85 ve üzeri kakao içeriği olan bir çikolatada diğer malzemelerin (süt, şeker, yağ…) kullanımı az olduğundan maksimum fayda sağlanıyor. Fakat % 65 kakao kuru maddesi içerenleri tercih etmeniz de çikolatanın sağlığa olan bu faydalarından yararlanmanıza yetecektir.

Fazlası Zarar

Çikolata, birçok yararlı besin öğesini içerse de kalorisinin yüksek bir gıda olduğunu unutulmamamız gerekiyor. Porsiyonların fazla olması kalori alımını arttıracağından kilo artışına sebep olabilir. Kilo artışının da şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları ve inme riski gibi hastalıklara yol açtığını tekrardan hatırlatmak isterim. İyi bir haber ise Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmadan geliyor; küçük miktarlarda çikolata tüketiminin bile kalp sağlığına olumlu etki yaptığı belirtilmiş. Fakat, çikolata %60 civarında karbonhidrat içerdiğinden aşırı tüketimi sonucunda kan şekerimizde ani yükselme ve ardından ani düşmeler gözlenebilir, bu da erken acıkmanıza veya insülin salınımında bozukluklara yol açabilir.

Hangi çikolatadan ne kadar tüketelim?

Önceden bahsettiğim gibi çikolata tercihlerimizi kakao oranı mümkün olduğunca yüksek olanlarından yana kullanmalıyız. Bu doğrultuda en iyi seçenek bitter çikolata olurken üzerinde bitter ibaresi bulunan her üründe sağlık için gerekli olan kakao oranı bulunmayabiliyor. Bitter çikolatanın önemli olmasının nedeni diğer sütlü çikolatalara oranla daha fazla kakao içerirken sütlü çikolatada bulunan ilave şeker ve yağları içermemesidir. İçeriğinde minimum % 65 kakao kuru maddesi içeren bir bitter çikolatadan haftada 40 gr kadar tüketmek tüm bu faydalı etkilerden yararlanmamızı sağlayacaktır.